У липні уряд України у рамках пенсійної реформи підготував зміни до порядку індексації пенсій. Що саме зміниться, наскільки за рік підросли пенсії та що ще передбачає реформа пенсійної системи? Як будуть індексувати пенсії? У липні поточного року уряд України у рамках пенсійної реформи підготував зміни до порядку індексації пенсій, що забезпечують уніфікацію підходів для всіх категорій одержувачів: від пенсіонерів, що працюють до отримувачів спецпенсій. Про це заявила міністр соціальної політики Оксана Жолнович.
Міністерство соціальної політики запропонувало скасувати окрему прив’язку спецпенсій (наприклад для військових, шляхом автоматичного перерахунку згідно з зарплатами працівників) і запровадити єдині правила індексації для всіх категорій пенсіонерів.
Індексація відбуватиметься на рівні інфляції, без прив’язки до зростання зарплат, що усуне значні розбіжності в показниках серед різних груп пенсіонерів. “Коли ми обраховану пенсію переводимо на рівень інфляції – оновлюємо, осучаснюємо – але за єдиними стандартами, єдиними правилами”, – пояснила Жолнович. Згідно з аналізом Мінсоцполітики, зараз існують три джерела таких викривлень. Це, по-перше, зниження пенсійного віку для певних категорій. По-друге, полегшені вимоги до стажу. По-третє, переіндексація пенсій вище загального рівня заміщення зарплат (до 70–90 % проти приблизно 40 %).
Після розрахунку пенсій вони підуть на індексацію відповідно до рівня інфляції, а не зміни зарплат. Жодної окремої “ресет-формули” для спецкатегорій більше не буде.
До цього нововведення, індексація відбувалася автоматично щороку з 1 березня з 2025 р.: останній показник становив 11,5 %, що призвело до зростання пенсій на 100 –1 500 грн. Пряме порівняння із новим механізмом дозволить перейти від поквартального перерахунку до довгострокової стабільної методології.
У профільному міністерстві очікують, що уніфікація індексації спростить адміністрування, зробить її передбачуваною і прогнозованою. Крім того, пенсіонери старших вікових груп матимуть можливість отримати справедливі виплати згідно із загальними правилами, а не поза умовами справедливості.
Водночас скасування прив’язок спецпенсій до зарплат може знизити їх зростання, що позитивно відобразиться на фінансовому тиску на бюджет, але навряд чи сподобається тим, хто за старими правилами отримав би більшу пенсію. Перерахунок пенсій у поточному році вже відбувся Водночас цього року перерахунку пенсій ні за новим, ні а старим методом вже не буде.
За словами заступниці міністра соціальної політики Дар’ї Марчак, більше ніяких масових підвищень пенсії до кінця поточного року не буде. “Із законодавчої точки зору проведення декількох індексацій протягом року не передбачено”,- зауважила чиновниця. У Міністерстві соціальної політики України повідомили, що перерахунок пенсій у 2025 р. вже відбувся – у березні, згідно з положеннями чинного законодавства. Ця щорічна індексація охопила понад 10 млн громадян та була здійснена автоматично – без потреби у додаткових зверненнях до Пенсійного фонду.
Представники Мінсоцполітики зазначили, що друга індексація пенсій протягом року не передбачена, хіба що фінансовий стан Пенсійного фонду суттєво покращиться. У такому випадку уряд може ухвалити рішення про позапланове підвищення, однак на цей час таких рішень не прийнято.
Також з 1 квітня 2025 р. було проведено перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів – на основі оновленого страхового стажу та без необхідності особистої подачі заяви.
Окремо наголошується, що спеціальні пенсії – наприклад, для суддів чи прокурорів – фінансуються з державного бюджету за окремими механізмами, і їхній перегляд у поточному році є малоймовірним.
Тож, фактично єдиним масштабним підвищенням стала березнева індексація пенсій, яку уряд проводить щороку попри війну.
Тож, тепер, аж до наступної індексації, яка має відбутись у березні 2026 р., окремі пенсіонери можуть розраховувати лише на індивідуальні підвищення, що пов’язані із досягненням певного віку. Так, пенсіонери, які досягли 70-річного віку, починають отримувати вікову надбавку у розмірі 300 грн. Згодом ця надбавка зростає і з 75-річного віку вже становить 456 грн. А тим, кому пощастило справити 80-річний ювілей, починають доплачувати по 570 грн щомісяця. На скільки за рік зросла пенсія? В Україні відчутно зросли пенсійні виплати громадян. Так, лише за рік середня пенсія стала вищою на 10%. Станом на 1 липня поточного року, згідно з інформацією ПФУ, середня пенсія в Україні становить 6410,17 грн. Причому цей показник не стоїть на місці. Так, порівняно з липнем минулого року середня пенсія в Україні зросла на 10,2%. При цьому тільки від початку поточного року її зростання в абсолютних цифрах склало 621,12 грн.
Такі цифри виглядали б доволі переконливо, якби не один факт: споживча інфляція перевищила відсоток зростання пенсій. Через це попри такий суттєвий приріст виплат, купівельна спроможність пенсіонерів в Україні стає дедалі нижчою. “Річний приріст споживчих цін (від червня 2024 до червня 2025) склав 14,3%. Отже, реальний розмір пенсій фактично став нижчим на 4%, і відтак їхня реальна купівельна спроможність впала”,- каже Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру. Старт пенсійної реформи намічений на липень Крім індексації пенсій по-новому, на липень намічений старт пенсійної реформи. Наразі в Україні працює солідарна система. Усі працівники та працедавці платять внески до Пенсійного фонду, і ці кошти йдуть на потреби нинішніх пенсіонерів. Пенсії тим, хто працює зараз, повинні забезпечувати наступні покоління українців. Ця система дає збій, бо частка пенсіонерів зростає, а працездатних – ні. Реформа назріла давно і ось нарешті має стартувати. “У 2025 р. Україна планує запустити пенсійну реформу, яка зробить виплати більш справедливими, враховуючи стаж і розмір внесків. Основна увага буде зосереджена на підтримці вразливих груп та зменшенні спеціальних пенсій, що дозволить спрямувати більше ресурсів на загальну систему”,- повідомила Жолнович. В результаті реформи кожна людина в майбутньому матиме можливість отримати заміщення свого заробітку не нижче 60%. “Це рівень хороших європейських країн. Ти сплачуєш певні внески в накопичувальну систему або в солідарну, і на пенсії з цих заощаджень тобі виплачують приблизно 60% того заробітку, який ти мав впродовж життя”, – зауважила Жолнович. Що нового ще чекає на пенсіонерів Також, відомо, що у серпні частині громадян нарахують різні доплати до пенсій. Зокрема, самотні пенсіонери отримають надбавку у розмірі майже 1 тис. грн.
Крім того, деякі українці зможуть вийти на пенсію раніше 60 років.
Зокрема, це стосується тих, чий трудовий договір розірвано з ініціативи роботодавця через зміни в організації виробництва, такі як ліквідація чи банкрутство підприємства.
Крім того, причиною розірвання трудового договору може бути і невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров’я у порядку, визначеному законодавством.
Для дострокового виходу на пенсію необхідно мати мінімум стажу: 35 років для чоловіків та 30 років для жінок, а також виконати певні умови.
Вікторія Хаджирадєва
Пенсії почнуть індексувати по-новому
